Spis treści
Ubezpieczenie posagowe to produkt, który będzie dla Ciebie ogromną pomocą, jeśli chcesz zapewnić dziecku stabilny start w dorosłe życie. Poniżej dowiesz się, jak działa polisa posagowa dla dziecka, kto może ją zakupić i jakie korzyści zapewnia.
Czym jest polisa posagowa?
Ubezpieczenie posagowe, zwane też czasem potocznie polisą posagową to forma ubezpieczenia na życie wykorzystywana w celu zaopatrzenia dziecka, a zwłaszcza jego przyszłych potrzeb. Poprzez regularne opłacanie składek przez określony w umowie czas, możesz zabezpieczyć finansową przyszłość dziecka i zapewnić mu wsparcie w istotnych momentach życia, jak np. zakup mieszkania, edukacja czy realizacja planów zawodowych i marzeń.
Co ważne, tego typu ubezpieczenie na życie pozwoli Ci nie tylko zgromadzić dla dziecka kapitał na start w dorosłość. Dzięki możliwości objęcia ochroną ubezpieczeniową także osoby opłacającej polisę, można je wykorzystać również jako skuteczne zabezpieczenie przed różnymi ryzykami, takimi jak np. poważna choroba czy śmierć opiekuna dziecka. Wystąpienie tego typu zdarzenia mogłoby uniemożliwić zrealizowanie celu oszczędnościowego, którym jest przekazanie odpowiedniego kapitału dla dziecka po osiągnięciu przez nie określonego wieku.
Często spotykanym świadczeniem w ramach takiej ochrony ubezpieczeniowej jest przejęcie opłacania składek przez towarzystwo ubezpieczeń. Jeśli Ciebie zabraknie lub nie będziesz w stanie dalej opłacać ubezpieczenia, dziecko i tak otrzyma po ukończeniu określonego wieku taką kwotę, na jaką została podpisana umowa, a Ty nie musisz się martwić tym, że los pokrzyżuje Twoje plany. Inną występującą formą świadczenia, które ma wesprzeć dziecko w przypadku Twojej śmierci jest regularna wypłata renty przez towarzystwo ubezpieczeń. Rodzaje świadczeń różnią się oczywiście w zależności od konstrukcji danego produktu ubezpieczeniowego. Każde towarzystwo ubezpieczeń określa swoje zasady w tym zakresie.
Ubezpieczenie posagowe dla dziecka — czy tylko rodzic może je kupić?
Choć najczęściej to właśnie rodzice decydują się na zakup ubezpieczenia posagowego, to formalnie rzecz biorąc ubezpieczającym może być nie tylko rodzic. Polisę posagową mogą zakupić również bliscy dziecka (osoby spokrewnione) lub nawet ktoś zupełnie niespokrewniony, o ile spełnia wymagania określone w OWU.
Takie ubezpieczenie może kupić dowolna osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia i ma pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że może to być rodzic, dziadek, krewny lub inni bliscy dziecka bądź nawet ktoś całkowicie spoza kręgu bliskich (np. przyjaciel rodziny) przy udziale opiekuna prawnego dziecka.
Czy ubezpieczenie posagowe umożliwia tylko odkładanie pieniędzy dla dziecka?
Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenia na życie mające cechy polis posagowych zazwyczaj różnią się od siebie, przede wszystkim zakresem ochrony oraz dodatkowymi możliwościami, które taka polisa zapewnia.
Najczęściej w ramach ubezpieczenia ochroną obejmowane jest życie dziecka w zakresie dożycia przez nie określonego w umowie wieku. Po jego osiągnięciu dziecko jako osoba ubezpieczona otrzymuje środki zgromadzone na polisie, zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Natomiast w przypadku opiekuna (np. rodzica albo opiekuna prawnego dziecka), który może być jednocześnie ubezpieczającym i ubezpieczonym ochrona obejmuje jego śmierć, poważne zachorowanie bądź inwalidztwo. Co bardzo ważne, w tym drugim przypadku świadczeniem ubezpieczeniowym może być np. wypłata sumy ubezpieczenia, wypłata regularnej renty lub też przejęcie opłacania składek przez towarzystwo ubezpieczeń do końca trwania umowy, w celu zachowania ciągłości działania planu oszczędnościowego. Tak jak już to zostało wspomniane wcześniej, taka ochrona ubezpieczeniowa pozwala zabezpieczyć plan oszczędnościowy dziecka na wypadek, gdyby finansujący je opiekun nie był w stanie dalej go opłacać z różnych przyczyn losowych.
Jak wybrać ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania dla dziecka?
Wybierając ubezpieczenie na życie, które pozwoli Ci odkładać pieniądze na przyszłość dziecka, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników, a samą decyzję co do wyboru konkretnego rodzaju ubezpieczenia podjąć w sposób przemyślany. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych kwestii, z którymi należy się zapoznać przed zawarciem umowy:
- ogólne warunki ubezpieczenia;
- zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności;
- możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o umowy dodatkowe;
- możliwość zmiany wysokości (składki oraz sumy ubezpieczenia, zależnie od aktualnych potrzeb;
- możliwość zmiany częstotliwości wpłat i czasowego zawieszenia ich opłacania;
- wysokość składki oraz sumy ubezpieczenia;
- czas trwania umowy.
Ochrona dziecka w ramach oferty Pru
Ubezpieczenia o charakterze posagowym mogą różnić się od siebie w pewnych szczegółach w zależności od tego, jaka firma ubezpieczeniowa je oferuje. Praktyka rynkowa pokazuje, że nie ma jednego wzorca w oparciu o który takie produkty funkcjonują. Choć cel polegający na zaopatrzeniu dziecka w odpowiednie środki jest ich wspólną cechą, to pozostałe elementy takie jak zakres ochrony czy sposób wypłaty świadczeń mogą się różnić.
Towarzystwo ubezpieczeń na życie Prudential w Polsce, które obecnie działa pod marką Pru, oferuje szeroki wachlarz rozwiązań ubezpieczeniowych. Niektóre z nich mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w celu zabezpieczenia na rzecz dziecka odpowiednich środków finansowych po osiągnięciu przez nie określonego wieku. Choć nie są ubezpieczeniami posagowymi, lecz ubezpieczeniami na życie o charakterze ochronno-oszczędnościowym, to w praktyce pełnią podobną funkcję. Są to następujące ubezpieczenia:
- START W ŻYCIE – w tym przypadku dziecko jako ubezpieczony otrzymuje świadczenie po ukończeniu określonego w umowie wieku (tzw. dożycie). Ochronę można dodatkowo rozszerzyć o tzw. przejęcie opłacania składek w przypadku takich zdarzeń jak śmierć, poważne zachorowanie, poważne inwalidztwo lub niezdolność do jakiejkolwiek pracy osoby opłacającej polisę. Dzięki temu można mieć pewność, że przyszłość dziecka będzie zabezpieczona również w obliczu takich nieprzewidzianych sytuacji.
- OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW — w tej opcji ubezpieczonym w przypadku dożycia może być opiekun, dzięki czemu wypłata środków po zakończeniu umowy trafia w jego ręce. Środki te można przekazać dziecku w dowolnym momencie, zachowując nad tym pełną kontrolę. Jednocześnie w ramach tej samej umowy dziecko można uposażyć w przypadku śmierci opiekuna, co pozwoli zabezpieczyć jego przyszłość również w takiej sytuacji.
Niezależnie od wybranego produktu, możesz liczyć również na szereg korzyści. Są to przede wszystkim:
- wypłata świadczenia we wskazanej w umowie gwarantowanej minimalnej wysokości,
- możliwość otrzymania premii rocznych i końcowej,
- możliwość określenia momentu, w którym dziecko będzie mogło otrzymać zgromadzone środki,
- możliwość rozszerzenia zakresu ochrony w ramach umów dodatkowych zawieranych do umowy głównej.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Na to pytanie nie ma uniwersalnej, jednoznacznej odpowiedzi, ale generalnie rzecz biorąc im wcześniej kupisz polisę o charakterze posagowym dla dziecka i zaczniesz odkładać pieniądze dla niego, tym lepiej. Wczesne rozpoczęcie oszczędzania przekłada się na możliwość zgromadzenia większego kapitału, a wysokość składek będzie najprawdopodobniej relatywnie niższa ze względu na dłuższy okres ubezpieczenia.
Koszt będzie dla każdego inny, ponieważ wysokość składki za ubezpieczenie posagowe jest zawsze ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników m.in. wysokości gwarantowanej sumy z tytułu dożycia, wieku ubezpieczonego, okresu trwania umowy, częstotliwości opłacania składek.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał ma charakter marketingowy.