Spis treści
To właśnie dlatego ważne jest zadbanie o polisę, która daje prawo do ochrony ubezpieczeniowej w przypadku narodzin dziecka. Jakie świadczenia przysługują rodzicom w takiej sytuacji? Co warto wiedzieć na temat polisy z tytułu urodzenia dziecka? Jeśli chcesz poznać interesujące informacje na ten temat, przeczytaj nasz tekst.
Kto może otrzymać pieniądze z ubezpieczenia za urodzenie dziecka? Na czym polega ochrona?
Warto wiedzieć, że polisa na urodzenie dziecka nie jest ubezpieczeniem przysługującym samemu dziecku – do otrzymania świadczenia z tego tytułu są uprawnieni jego rodzice (to właśnie rodzic ma status osoby ubezpieczonej).
Ubezpieczenie za urodzenie dziecka to nie to samo, co polisa dla kobiety w ciąży!
Kolejny „mit” dotyczący ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka to przekonanie, że polisa jest tym samym produktem, co ochrona dla kobiety ciężarnej. Tymczasem, są to dwa zupełnie odmienne rozwiązania.
Polisa dla kobiety w ciąży daje przyszłej mamie prawo do otrzymania środków np. na sfinansowanie:
- badań diagnostycznych (w tym m.in. prześwietlenia ultrasonograficznego USG, pobrania wymazu z szyjki macicy czy mammografii),
- wizyt u lekarza zajmującego się prowadzeniem ciąży,
- wizyt u ginekologa,
- wydatków na leczenie operacyjne,
- opłat za transport medyczny oraz inne usługi związane z opieką nad kobietą w ciąży.
Jak zatem widać, polisa ta obejmuje swoim zakresem przede wszystkim koszty na badania związane z ciążą. Jednorazowa wypłata świadczenia z tytułu świadczenia może – ale nie musi – wówczas występować.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku polisy z tytułu urodzenia dziecka. Środki w ramach tego świadczenia przysługują w związku z samymi narodzinami. Rodzice otrzymują środki, jeśli w ich rodzinie pojawi się nowo narodzone dziecko.
O korzyściach polisy na wypadek urodzenia dziecka przeczytasz w osobnym artykule.
Ubezpieczenie a karencja po urodzeniu dziecka
Podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów polis oferowanych przez towarzystwa, umowa ubezpieczenia za urodzenie dziecka również wiąże drugą stronę okresem karencji.
„Karencja, czyli odłożenie w czasie początku okresu odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu określonych ryzyk w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, jest jedną z konstrukcji prawnych powszechnie używanych w umowach ubezpieczenia”
Źródło: B. Mrozowska-Bartkiewicz, Karencja w ubezpieczeniach w świetle orzecznictwa sądowego
Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest prosta: karencja to ustalony w umowie przedział czasowy po podpisaniu umowy, w którego trakcie nie przysługuje ochrona ubezpieczeniowa. Zazwyczaj okres karencji wynosi od sześciu miesięcy do jednego roku. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują odmienne rozwiązania w tej kwestii, ale – co do zasady – karencja trwa mniej więcej tyle, co sama ciąża. Zaleca się kontakt z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, aby uzyskać niezbędne – i aktualne – informacje.
Dlaczego ubezpieczyciele przyjmują takie rozwiązanie w przypadku polisy z tytułu urodzenia dziecka? Taką praktykę stosuje się w celu ochrony interesów towarzystw ubezpieczeniowych. Jest tak, ponieważ – gdyby nie okres karencji – na polisę za urodzenie dziecka decydowałyby się wszystkie kobiety zachodzące w ciążę. Łatwo można przewidzieć, że zaczęłyby one rezygnować z umowy w krótkim czasie po narodzinach. Taki stan rzeczy spowodowałby niezmiernie wysokie koszty dla towarzystw.
Tymczasem, w obecnej sytuacji Panie – jeśli chcą otrzymać środki z tytułu polisy na urodzenie dziecka – powinny zdecydować się na podpisanie umowy jeszcze na etapie planowania ciąży. W przeciwnym razie nie będzie można liczyć na ochronę ubezpieczeniową w związku z urodzeniem dziecka.
Okres karencji na przykładzie wybranych polis
Poniżej znajdziesz przykładowe okresy karencji, jakie poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w przypadku oferowanych polis:
Towarzystwo ubezpieczeniowe / polisa | Okres karencji w miesiącach lub dniach |
---|---|
Ergo Hestia (Grupowe Ubezpieczenie na Życie Pracowników i Ich Rodzin Hestia Rodzina) | 9 miesięcy |
PZU S.A. (Grupowe Ubezpieczenie na Życie Pod Dobrą Opieką) | 9 miesięcy |
Nationale Nederlanden (Razem dla siebie) | 9 miesięcy |
Generali (Z myślą o życiu PLUS) | 270 dni |
Warto przy tym dodać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają swoim klientom możliwość wykupienia polisy bez minimalnego wymaganego okresu karencji. Jaki tkwi w tym haczyk? Można się tego łatwo domyślić: warunki umowy, w tym w szczególności zapisy dotyczące wysokości comiesięcznych składek oraz sumy ubezpieczenia, są wówczas mniej nieopłacalne finansowo dla klienta, który chciałby otrzymać środki w krótkim czasie po podpisaniu umowy.
Rzadziej można spotkać się z wariantem kompromisowym, w którego ramach możliwe jest uzyskanie środków jeszcze przed zakończeniem okresu karencji. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że otrzymamy jedynie część wymaganych środków – jest ona ustalana w sposób proporcjonalny.
Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka – z jakimi dokumentami należy się zapoznać?
Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy ubezpieczeniowej z tytułu urodzenia dziecka, musisz rzetelnie zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W OWU znajdują się takie informacje jak:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – co zawiera ten dokument? | Komentarz |
---|---|
Suma ubezpieczenia | Jej wysokość zależy od ustaleń między towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem. Poziom sumy ubezpieczeniowej wpływa również na wysokość comiesięcznych składek, które wnioskodawca zobowiązał się opłacać w ramach polisy na urodzenie dziecka |
Okres karencji | W sytuacji, gdy osoba ubezpieczona postanowi nie zachowywać okresu karencji, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma świadczenia nawet pomimo urodzenia dziecka |
Sposób wypłaty świadczeń | Ważny jest m.in. termin, w jakim zostaną wypłacone środki |
Sytuacje, w których wypłata ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka | Rozumie się przez to zarówno okres karencji, jak i zdarzenia, które odbierają możliwość otrzymania świadczenia. Do tych ostatnich należy np. fakt popełnienia samobójstwa przez osobę ubezpieczona |
Dokumenty, jakie należy okazać, by otrzymać świadczenie ubezpieczeniowe | Od ubezpieczonych rodziców wymaga się m.in. aktu urodzenia dziecka |
Urodzenie dziecka a świadczenia wypłacane przez państwo
Świeżo upieczeni rodzice nabywają w momencie urodzenia dziecka prawo do licznych form pomocy ze strony państwa, w tym np. do zasiłku rodzinnego. Co ważne, są to pewne świadczenia. Zazwyczaj jest tak, że środki z tytułu narodzin dziecka zależą nie od poziomu osiąganych dochodów – wystarczający jest sam fakt urodzenia dziecka.
Przed laty do rozwiązań w tym zakresie należało słynne becikowe. Wydaje się, że obecnie do najbardziej znanych form pomocy należy rządowy program Rodzina 500+.
Oprócz tego za urodzenie dziecka wypłacane są środki w ramach RKO, czyli rodzinnego kapitału opiekuńczego. RKO zakłada wypłatę środków w łącznej wysokości 12 tysięcy złotych na każde dziecko (drugie i kolejne) w transzach po 500 lub 1000 złotych.
Świadczenia te przysługują również parze, która zajmuje się wychowywaniem dziecka przysposobionego na mocy orzeczenia wydanego przez sąd opiekuńczy.
Polisa z tytułu urodzenia dziecka a świadczenia rządowe – czy to się wyklucza?
Środki wypłacane przez państwo to bez wątpienia cenne wsparcie dla młodych rodziców, ponieważ urodzenie dziecka to dopiero początek wyzwań i wydatków. Czy ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka koliduje z przytoczonymi programami rządowymi?
Nie, skorzystanie z polisy na urodzenie dziecka nie będzie wykluczać się z pieniędzmi przyznanymi przez państwo np. w ramach świadczenia pielęgnacyjnego. A zatem, jeśli obawiasz się, że ubezpieczony rodzic nie otrzyma świadczenia z tytułu 500+ czy innych programów przeznaczonych dla rodzin wielodzietnych, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – Twoje obawy są płonne. W związku z tym warto zastanowić się nad skorzystaniem z rozwiązania, które oferują rodzicom towarzystwa ubezpieczeniowe.
Oznacza to, że ubezpieczony otrzymuje wszystkie te formy pomocy, tj. wsparcie finansowe z państwa za powiększenie rodziny oraz pieniądze za urodzenie dziecka w ramach polisy. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku muszą zostać spełnione określone w umowie warunki otrzymania świadczenia.
Ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka – indywidualne czy grupowe?
Jeśli chodzi o umowę, w której ramach przysługują środki po urodzeniu dziecka, musisz wiedzieć, że często spotykanym rozwiązaniem w ostatnich latach jest ochrona jako usługa dodatkowa do ubezpieczenia dla ojca.
Przykładowo, możliwa jest sytuacja, w której mężczyzna decyduje się na ubezpieczenie grupowe na życie. Takie rozwiązanie może obejmować pakiet różnych produktów ubezpieczeniowych, do których zalicza się np. polisę obowiązującą w następujących sytuacjach:
- poważne zachorowanie, które powoduje niezdolność osoby ubezpieczonej do wykonywania pracy zarobkowej,
- konieczność poniesienia wydatków w związku z leczeniem medycznym i/lub rehabilitacją.
Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, by jednym z elementów była ochrona zakładająca wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka.
Ubezpieczyciele często oferują polisy na wypadek narodzin jako opcję dodatkową. Dla przykładu przyjrzyjmy się raz jeszcze produktom przedstawionym w tabeli 1.
Poniżej znajdziesz informację, czy u wybranych ubezpieczycieli polisa na urodzenie dziecka jest produktem podstawowym, czy też oferuje się ją jako wariant dodatkowy:
Towarzystwo ubezpieczeniowe / polisa | Umowa dodatkowa czy podstawowa? |
---|---|
Ergo Hestia (Grupowe Ubezpieczenie na Życie Pracowników i Ich Rodzin Hestia Rodzina) | Podstawowa |
PZU S.A. (Grupowe Ubezpieczenie na Życie Pod Dobrą Opieką) | Dodatkowa |
Nationale Nederlanden (Razem dla siebie) | Dodatkowa |
Generali (Z myślą o życiu PLUS) | Dodatkowa |
Grupowe ubezpieczenie w pracy
Alternatywą dla polisy ojca jest grupowe ubezpieczenie wykupione przez pracodawcę. Taka polisa stanowi jeden z pozapłacowych elementów wynagrodzenia dla pracowników i ma na celu zachęcić kandydatów do aplikowania do pracy w danej firmie.
Dlaczego wspominamy o polisie grupowej pracodawcy w tym miejscu? Powód jest jeden: często zdarza się, że w przypadku takiej polisy nie obowiązuje okres karencji.
Ubezpieczenie na dziecko – czy obowiązuje wyłącznie z tytułu urodzenia dziecka?
Jeśli weźmiemy pod uwagę nazwę tego rozwiązania, tzn. „ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka”, mogłoby się wydawać, że tak właśnie jest. Tymczasem, rzeczywistość wygląda pod tym względem inaczej, ponieważ środki w ramach polisy mogą zostać wypłacone także tym wnioskodawcom, którzy zdecydowali się na przysposobienie dziecka.
Zakłada się również, że rodzic otrzyma pieniądze w sytuacji, gdy doszło do urodzenia martwego dziecka.
Polisa z tytułu urodzenia dziecka – ile środków wypłaca się rodzicom?
Rzecz jasna, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, jakie pieniądze za urodzenie dziecka się należą, zależy od dwóch głównych czynników – są one następujące:
- wysokość sumy ubezpieczenia, na którą zgodził się klient towarzystwa ubezpieczeniowego na etapie podpisywania umowy,
- poziom opłacanych składek przez matkę lub ojca (w przypadku, gdy ten ostatni zdecydował się na ubezpieczenie na narodziny dziecka jako opcję dodatkową).
Praktyka pokazuje, że wysokość świadczenia z polisy za urodzenie dziecka wynosi zazwyczaj od ok. 1500-2000 do kilku tysięcy złotych, aczkolwiek ten ostatni wariant jest spotykany raczej sporadycznie. Kwoty te są wypłacane jednorazowo.
Świadczenie z tytułu urodzenia dziecka – jakie dokumenty należy dostarczyć ubezpieczycielowi?
Jeśli chcesz jako rodzic otrzymać pieniądze za urodzenie dziecka, musisz przedstawić ubezpieczycielowi m.in. takie dokumenty jak:
Dokument | Komentarz |
---|---|
Dokument tożsamości osoby ubezpieczonej | Zdjęcie lub skan dokumentu |
Książeczka zdrowia | Kopia książeczki jest wymagana w sytuacji, gdy osoba chce uzyskać środki z polisy z tytułu urodzenia chorego dziecka. Oprócz tego można dołączyć również zaświadczenie lekowe |
Akt urodzenia dziecka | Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka |
Karta szpitalna lub wystawiony przez ginekologa dokument potwierdzający przebieg oraz czas trwania ciąży | Dokumentacja ta jest niezbędna w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe |
Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że rodzaj wymaganych dokumentów zależy od rozwiązań przyjętych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.