Spis treści
Określ swoje możliwości finansowe
Gruntowna analiza domowego budżetu pod kątem przychodów i wydatków jest pierwszym, niezwykle istotnym krokiem w procesie gromadzenia oszczędności dla dziecka. Dzięki niej zyskasz prawdziwy obraz swoich dochodów i wydatków, co pozwoli Ci łatwiej określić, jaką część pieniędzy możesz regularnie przeznaczać na oszczędności.
Pamiętaj także, że Twoje przychody to nie tylko wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Jeśli pobierasz jakiekolwiek świadczenia socjalne bądź wychowawcze (np. 800+), je także warto ująć w zestawieniu po stronie przychodów. Co równie ważne, w kategorii przychodów możesz także uwzględnić m.in. zwroty podatkowe, pieniądze z wynajmu nieruchomości, premie i inne źródła, z których uzyskujesz pieniądze.
Z kolei po stronie wydatków uwzględnij nie tylko te kwoty, które przeznaczasz na comiesięczne koszty stałe (np. czynsz, opłaty za media, raty zobowiązań kredytowych), ale także wydatki na:
- żłobek/przedszkole/szkołę (składki, opłaty za obiady, zakup podręczników, koszty zajęć dodatkowych, zeszytów, pomocy naukowych itd.),
- koszty codziennego życia (jedzenie, ubrania, transport),
- oszczędności i inwestycje, które aktualnie realizujesz,
- różnego rodzaju wydatki dodatkowe, które nie są jednorazowe i ponosisz je z większą lub mniejszą regularnością w skali roku.
Dopiero mając przygotowane takie zestawienie możesz przejść do następnego kroku.
Określ przyszłe potrzeby dziecka i koszty z nimi związane
Zanim rozpoczniesz systematyczne oszczędzanie dla dziecka na przyszłość, warto wcześniej sprecyzować, na co konkretnie mają być przeznaczone zgromadzone środki. Mówiąc prościej, dokładnie określ cele oszczędzania — np. na wkład własny do kredytu na zakup domu, na sfinansowanie studiów i utrzymania Twojego dziecka (wynajem kawalerki i wyżywienie), na zakup pierwszego samochodu itd. Co istotne, jeśli pozwalają Ci na to finanse, możesz wyznaczyć więcej niż jeden cel.
Kiedy już wiesz, na co zamierzasz odkładać pieniądze dla dziecka, wróć do przygotowanego wcześniej zestawienia przychodów oraz wydatków i przejdź do następnego kroku.
Określ kapitał, który chcesz zgromadzić w ramach oszczędzania dla dziecka
Mając dokładnie określony cel gromadzenia pieniędzy na przyszłość pociechy, możesz obliczyć, jaką konkretnie kwotę trzeba zaplanować, aby wesprzeć realizację założonego celu. Pamiętaj jednak, żeby ustalić taką kwotę, jaką chcesz odłożyć, w oparciu o swoje faktyczne możliwości finansowe. Przy analizie przychodów i wydatków warto uwzględnić cały planowany okres oszczędzania.
Określ, jak długo będziesz oszczędzać pieniądze dla dziecka
Horyzont czasowy oszczędzania w bezpośredni sposób zależy od wieku Twojej pociechy oraz celu finansowego, który planujesz osiągnąć. Mówiąc wprost, gdy chcesz zabezpieczyć przyszłość finansową 10-letniego dziecka, masz przed sobą znacznie mniej czasu niż w sytuacji, kiedy zaczynasz odkładać na przyszłość dziecka, które nie ukończyło jeszcze roku. Z tego względu regularne wpłaty warto rozpocząć jak najwcześniej. Odkładanie nawet 200-300 zł miesięcznie, w ten sposób przełoży się na pokaźną sumę w chwili, gdy Twoje dziecko osiągnie pełnoletność.
Stwórz plan systematycznego oszczędzania dla dziecka
Dobry plan oszczędzania, systematyczność i konsekwencja w działaniu to Twój klucz do sukcesu, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zaplanowanie określonych kwot jako stałego elementu comiesięcznych wydatków w ramach budżetu domowego. Jak już wspominaliśmy, możesz do tego celu wykorzystać nie tylko środki pochodzące z wynagrodzenia, ale również ze świadczenia wychowawczego typu 800+ lub też środki pochodzące z rocznych zwrotów podatkowych.
Wybierz odpowiedni produkt do oszczędzania
Możliwości oraz narzędzi, dzięki którym możesz zacząć oszczędzanie na przyszłe potrzeby dziecka, jest obecnie na rynku dość sporo. Są to m.in.:
- obligacje skarbowe — emitowane przez Skarb Państwa papiery wartościowe, które umożliwiają odkładanie pieniędzy. Istnieje możliwość zakupu obligacji indeksowanych do wskaźnika inflacji, co pozwala dość skutecznie zabezpieczyć wartość pieniądza w dłuższym czasie.
- lokata dla dziecka — bezpieczna forma oszczędzania, jednak całkowicie zależna pod względem opłacalności m.in. od poziomu inflacji oraz sytuacji rynkowej (w tym zapotrzebowania banków na kapitał). Zwykle lokaty z reguły są zakładane na okres nie dłuższy niż 12 msc, co może powodować pewną trudność jeśli chce się przyjąć 10-20 letnią perspektywę oszczędzania.
- konto oszczędnościowe dla dziecka — wygodne w użytkowaniu i bezpieczne, ale podobnie jak w przypadku lokat, jest silnie zależne od sytuacji na rynku oraz poziomu inflacji. Oprocentowanie na tego typu kontach zazwyczaj jest niższe od aktualnej inflacji.
- fundusz inwestycyjny — ta forma lokowania kapitału wiąże się z ryzykiem strat ze względu na zmiany wartości jednostek uczestnictwa składających się na fundusz. W zależności od sytuacji może zapewnić relatywnie wysoki wzrost wartości wpłaconego kapitału, ale również i stratę zainwestowanych środków.
- ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe — rozwiązanie zapewniające ochronę ubezpieczeniową z jednoczesnym gromadzeniem kapitału. Jest niezależne od sytuacji rynkowej i wahań cykli koniunkturalnych oraz daje gwarancję wypłaty określonej kwoty na koniec umowy na zasadach opisanych w dokumentacji produktowej.
Oszczędzanie dla dziecka w ramach ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego
Główną zaletę ubezpieczenia tego typu stanowi fakt jego niewrażliwości na wahania cykli koniunkturalnych, a także gwarancja wypłaty określonej w umowie sumy ubezpieczenia. Należy również mieć na uwadze, że produkt ten posiada wbudowany element ochronny. Daje to dodatkowe korzyści, których nie zapewniają inne produkty o charakterze czysto oszczędnościowym, jednak w rezultacie część wpłacanych regularnie kwot zostaje przeznaczona na pokrycie kosztu takiej ochrony.
Do tego typu rozwiązań należą ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowe START W ŻYCIE oraz OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW. Są to produkty oferowane przez towarzystwo ubezpieczeń Prudential w Polsce (aktualnie działające pod marką Pru). Dają one możliwość odkładania pieniędzy z myślą o dziecku w rozważny sposób. Posiadają one również możliwość rozszerzenia zakresu ochrony w ramach umów dodatkowych zawieranych do umowy głównej. W ramach tych umów możesz m.in. zabezpieczyć realizację swojego celu oszczędnościowego. W sytuacji, gdy w konsekwencji śmierci, poważnego zachorowania lub poważnego inwalidztwa nie będziesz móc samodzielnie opłacać wymaganych składek, ich płatnością zajmie się towarzystwo ubezpieczeń i ostatecznie wypłaci dziecku taką kwotę, na jaką została zawarta umowa.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał ma charakter marketingowy.