Poradniki

Agent ubezpieczeniowy – jak pomaga w wyborze najlepszej polisy?

Kalendarz 16.09.2024 Aktualizacja16.09.2024

Agent ubezpieczeniowy doradza nam, gdy poszukujemy polisy komunikacyjnej, na życie lub w przypadku, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie albo dom. Jednak decydując się na pomoc agenta ubezpieczeniowego, dobrze wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się taka osoba i jakie ma obowiązki. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o pracy agenta ubezpieczeniowego.

Agent ubezpieczeniowy to według definicji przedsiębiorca prowadzący działalność agencyjną na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń. Osoba taka musi być wpisana do rejestru agentów. Agent ubezpieczeniowy jest odpowiedzialny za pozyskiwanie klientów, a także za podpisywanie z nimi umów ubezpieczenia. Agent ubezpieczeniowy może być zarówno osobą prawną, fizyczną, jak i podmiotem niemającym osobowości prawnej.

Rejestr agentów ubezpieczeniowych

Rejestr agentów ubezpieczeniowych to ogólnodostępna baza, która gromadzi pośredników, brokerów oraz doradców ubezpieczeniowych. Aby sprawdzić, czy dany agent ma pełne prawo do wykonywania swojego zawodu, wystarczy na stronie internetowej rejestru wpisać jego imię, nazwisko oraz numer pracownika. Istotne jest to, że w momencie rozwiązania umowy agencyjnej towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do złożenia do KNF wniosku o wykreślenie agenta z rejestru.

Rejestr agentów jest prowadzony przez organ nadzoru finansowego (KNF – Komisja Nadzoru Finansowego) w systemie rejestracji internetowej (przepis art. 52 ust. 3 ustawy). Wniosek o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych składa zakład ubezpieczeń, z którym doradca ubezpieczeniowy podpisuje umowę. Towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do KNF. Musi to zrobić w ciągu 14 dni od momentu zawarcia umowy agencyjnej z pośrednikiem.

Multiagent a agenta ubezpieczeniowy

Agent może mieć podpisaną umowę agencyjną tylko z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym lub z kilkoma zakładami jednocześnie. Jaka jest w związku z tym różnica? W pierwszym przypadku agent działa tylko na podstawie ofert jednego ubezpieczyciela. W jego interesie jest oferowanie przede wszystkim produktów danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli wystąpi szkoda dla klienta, odpowiedzialność jest skoncentrowana tylko u jednego ubezpieczyciela. Agent zawiera umowy w imieniu zakładu ubezpieczeń, z którym współpracuje. Inaczej można go nazwać pośrednikiem lub przedstawicielem ubezpieczeniowym danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy agent podpisuje umowę z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Taką osobę nazywa się powszechnie multiagentem. Podpisuje ona umowy z klientami dla wielu firm ubezpieczeniowych, ponieważ ma w ofercie więcej niż markę ubezpieczeniową. Multiagent może zaproponować tylko takie ubezpieczenia, jakie są mu udostępniane w ramach umowy z ubezpieczycielami, z którymi współpracuje.

Oferta multiagenta jest dużo szersza, jednak każdy produkt ma swój zakres ochrony, cenę i wyłączenia odpowiedzialności. Z tego powodu praca multiagenta jest bardziej wymagająca. Działając na rzecz kilku ubezpieczycieli, bierze on na siebie większą odpowiedzialność. Multiagenci muszą posiadać specjalne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC).

Kto może zostać agentem ubezpieczeniowym?

Agent ubezpieczeniowy to osoba prawna, fizyczna lub podmiot niemający osobowości prawnej. Prowadzi on działalność agencyjną, która polega na sprzedaży ubezpieczeń.

Prawa i obowiązku agenta ubezpieczeniowego są określone ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Warunki, jakie musi spełnić osoba, która chce zostać agentem ubezpieczeniowym, są określone we wspomnianej ustawie. Musi to być osoba, która:

  • nie była karana,
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • daje rękojmię należytego wykonywania czynności agencyjnych
  • i ma minimum średnie wykształcenie.

Dodatkowo wymagane jest również odbycie odpowiedniego szkolenia i pozytywne zdanie egzaminu w zakładzie ubezpieczeniowym. Dopiero po tych czynnościach możliwe jest podpisanie z ubezpieczycielem umowy i złożenie wniosku do KNF o wydanie licencji oraz wpisanie do rejestru agentów.

Zgodnie z ustawą agent ubezpieczeniowa jest zobowiązany do:

  • zachowania w tajemnicy informacji, jakie uzyskał z tytułu wykonywania pracy agenta,
  • powiadomienie klienta, czy działa na rzecz jednego, czy kilku towarzystw ubezpieczeniowych,
  • doskonalenie swoich umiejętności zawodowych.

Wynagrodzenie agenta ubezpieczeniowego może wahać się od 3200 aż do 8000 zł brutto.

Na czym polega praca doradcy ubezpieczeniowego?

Agent ubezpieczeniowy pełni istotną funkcję w procesie ubezpieczania klientów. Jego najważniejszym zadaniem jest dostarczanie osobom zainteresowanym odpowiednich produktów ubezpieczeniowych, które spełnią ich indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Główne zadania agenta ubezpieczeniowego:

  1. Analiza potrzeb klienta. Przed przedstawieniem klientowi konkretnej propozycji agent przeprowadza dokładną analizę jego potrzeb. Doradca pyta klienta o sytuację finansową, jego priorytety życiowe oraz potencjalne ryzyka, jakie dotyczą go w pracy zawodowej i w życiu codziennym. Na podstawie zebranych informacji doradca może zaproponować odpowiednie ubezpieczenie.
  2. Dobór odpowiedniego ubezpieczenia. Po analizie potrzeb klienta agent dobiera właściwy produkt ubezpieczeniowy. Może to być, w zależności od potrzeb klienta, ubezpieczenie na życie, komunikacyjne, majątkowe czy też polisa OC lub AC. Ważne, żeby agent ubezpieczeniowy miał szeroką wiedzę na temat dostępnych na rynku produktów i pomógł klientowi znaleźć najlepszą ofertę.
  3. Doradztwo i konsultacje. Praca agenta ubezpieczeniowego opiera się nie tylko na sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, ale musi on również umieć doradzić klientowi i służyć mu wsparciem. Przede wszystkim powinien odpowiedzieć na każde pytanie klienta, dotyczące zakresu ochrony, składki oraz możliwości zmiany ubezpieczenia.
  4. Obsługa posprzedażowa. Agent ubezpieczeniowy jest także zobowiązany do zapewnienia klientom pomocy i wsparcia już po sprzedaży polisy. Może być ona niezbędna przy złożeniu druku wypowiedzenia umowy OC, wniosku o zwrot należnej składki, przyjęciu płatności za ratę składki czy też przypomnieniu o kończącej się polisie.

Agent ubezpieczeniowy – obowiązki

Główne obowiązki agenta ubezpieczeniowego koncentrują się na zdobywaniu nowych klientów i dbanie o tych już pozyskanych.

Do obowiązków agenta ubezpieczeniowego należą też:

  • planowanie strategii marketingowej: jest to niezbędne w celu dotarcia i zdobycia potencjalnych klientów;
  • przestrzeganie przepisów: wszystkie podejmowane przez agenta działania reklamowe i promocyjne muszą być zgodne z przepisami prawa, w tym przede wszystkim z ustawą o ochronie danych i ustawą o zakazie nieuczciwej konkurencji;
  • budowanie wizerunku: agent powinien dbać o swój pozytywny wizerunek i ubezpieczyciela, którego reprezentuje;
  • uczestniczenie w szkoleniach;
  • zarządzanie mediami społecznościowymi;
  • analiza rynku: regularne badanie rynku i monitorowanie działań konkurencji umożliwia agentowi stworzenie swoich strategii marketingowych, tak aby pasowały do aktualnych trendów i do potrzeb klientów;
  • współpraca z partnerami: agent ubezpieczeniowy może nawiązywać współpracę z innymi podmiotami jak agencje nieruchomości czy kancelarie prawne, które mogą pomóc w nawiązaniu nowych kontaktów i zdobyciu klientów;
  • uczestnictwo w targach i eventach branżowych: takie spotkania pomagają w nawiązaniu kontaktów biznesowych i ułatwiają zaprezentowanie swojej oferty szerszej liczbie potencjalnych klientów.

Praca agenta ubezpieczeniowego opiera się na kontakcie z ludźmi. Z tego powodu osoba pracująca w tym zawodzie musi wyróżniać się nienaganną, sympatyczną aparycją, zachęcającą do rozmowy. Musi także wykazywać umiejętność słuchania, negocjacji mieć dar przekonywania. W tej pracy ważna jest cierpliwość i odporność na stres. Agent ubezpieczeniowy musi ciągle poszerzać swoją wiedzę o produktach ubezpieczeniowych i uczestniczyć w targach oraz eventach branżowych.

Sprawdź oferty ubezpieczeń na życie bez wychodzenia z domu.

Agent ubezpieczeniowy – jak pomaga w wyborze najlepszej polisy?


Autor artykułu